Jakie meble do małej łazienki?

Mocno ograniczona przestrzeń w mieszkaniu stanowi spore wyzwanie przy aranżacji wnętrza. Mała łazienka jest tego doskonałym przykładem. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z ciekawych pomysłów na jej wykończenie. Istnieje kilka sposobów na to, aby dobrze zorganizować dostępną przestrzeń. Kluczową rolę w tej kwestii będą odgrywać meble łazienkowe do małych łazienek.

Jak wszystko pomieścić?

Łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego nie obejdzie się bez prysznica lub wanny (plan małej łazienki zakłada zazwyczaj tę pierwszą opcję), umywalki, toalety, pralki, choćby najmniejszego lustra oraz oczywiście pojemnych szafek. Aby wszystko zmieścić, a jednocześnie pozostawić trochę miejsca na poruszanie się, trzeba dobrze zaplanować rozłożenie poszczególnych elementów. Ale czasem nawet to nie wystarczy. Zbyt masywne szafki skutecznie pomniejszą pomieszczenie i nadadzą mu ciężkiego wyglądu. Dlatego meble w małej łazience powinny być odpowiednio dopasowane. Jak zrobić to umiejętnie?

 

Na myśl przychodzi kilka rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wysokie meble łazienkowe do małych łazienek. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo miejsca na podłodze, a przy okazji zagwarantować sobie szybki dostęp do potrzebnych rzeczy. Niekiedy zbyt wysokie meble mogą jednak okazać się kłopotliwe. Dlatego innym ciekawym rozwiązaniem są meble o małej głębokości. Nadają się idealnie do przechowywania kosmetyków, przyrządów higienicznych oraz drobnych rzeczy osobistych. Wystarczy już ok. 14 cm głębokości, aby meble w małej łazience spełniały swoją funkcję.

Producenci mebli łazienkowych coraz częściej oferują meble tworzone na zamówienie. Dzięki takiej możliwości każdy właściciel małej łazienki jest w stanie otrzymać szafki „szyte na miarę”. Warto skorzystać z takiej opcji, aby jak najlepiej dostosować wymiary mebli do swojego mieszkania. Wybór takiego rozwiązania gwarantuje nam, że wykorzystamy przestrzeń małej łazienki w 100%.

   

Cenione rozwiązanie – szafki łazienkowe z umywalką 60 cm

To jeszcze nie koniec dobrych sposobów na lepsze zorganizowanie przestrzeni w łazience. Polecamy docenione przez wielu klientów rozwiązanie, jakim są szafki łazienkowe z umywalką 60 cm, które stanowią popularną opcję również w przypadku bardziej przestronnych wnętrz. Konstrukcja takiej szafki zawiera miejsce na umywalkę. Znajdujące się pod nią półki pozwalają schować ręczniki oraz inne akcesoria. 

    Szafka podumywalkowa o szerokości 60 cm powinna w zupełności wystarczyć, ale nie musi być jedynym elementem wyposażenia łazienki. Bardzo dobrze komponuje się z wiszącymi szafkami bądź półkami, na których można trzymać rzeczy częstego użytku. Wówczas szafka łazienkowa z umywalką 60 cm służyłaby do przechowywania świeżych ręczników czy rzadziej potrzebnych kosmetyków. Największą jednak jej zaletą jest zagospodarowanie przestrzeni, która i tak nie byłaby w żaden inny sposób wykorzystana. Z tego właśnie powodu znajduje swoje zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach.
   

A może zabudowa małej wnęki?

Wnęki w łazienkach znajdują coraz szersze grono zwolenników. Na ich korzyść przemawia brak konieczności inwestowania w dodatkowe półki. Oprócz tego mogą one stanowić doskonałą alternatywę dla szafek. Jedynym ich problemem jest zbyt mocna ekspozycja kosmetyków czy przedmiotów higienicznych. Im więcej rzeczy położy się we wnęce, tym bardziej zakłóci się optykę wnętrza. Dlatego osoby ceniące funkcjonalne i estetyczne rozwiązania powinny zwrócić uwagę na zabudowę małej wnęki. To idealne połączenie praktyczności wnęk z szafkami, które razem gwarantują lepszą organizację rzeczy w łazience. Dzięki temu z pola widzenia znikną wszelkie kosmetyki czy ręczniki. Przy okazji zabudowa dodaje pomieszczeniu lekkości, ponieważ nie wybiega poza granice wnęki. Najlepsze wrażenie można uzyskać łącząc kolorystykę małej łazienki z barwami płytek lub pozostałych szafek znajdujących się w pomieszczeniu.

   

Czy da się optycznie powiększyć wnętrze?

Mała łazienka nie musi od razu informować o swojej ograniczonej powierzchni. Kilka prostych trików doskonale zakryje ten mankament. Pierwszym z nich są lustra, które przy okazji spełniają ważną funkcję użytkową. Odbijające się w nich wnętrze daje poczucie większej przestrzeni. Podobny efekt można uzyskać innymi gładkimi powierzchniami. Warto w tym celu wyposażyć się w lśniące meble do małej łazienki. Co prawda nie można się w nich przejrzeć, ale w połączeniu z lustrami będą dawać naprawdę świetne rezultaty.

    Dobre w optycznym powiększaniu okazują się też inne meble łazienkowe do małych łazienek. Szafki o małej głębokości lub podwieszane modele świetnie sprawdzą się w tej roli. W ten łatwy sposób na podłodze mamy sporo miejsca, co daje nam wrażenie większego metrażu pomieszczenia.
   

Jaka kolorystyka małej łazienki sprawdzi się najlepiej?

Barwy mają niebagatelny wpływ na optykę przestrzeni oraz jej ogólną estetykę. Aby „powiększyć” łazienkę, wystarczy zamówić meble o jasnych, a nawet wręcz ciepłych barwach. Mogą to być np. odcienie szarości, błękitu czy brązy i beże. Dobrze sprawdza się także tradycyjna biel. Osiągnięty z ich pomocą efekt to „oddalenie” mebli do małej łazienki od ścian. Bardzo dobrze, jeśli będą komponować się z kolorystyką pozostałych elementów wyposażenia (m.in. armaturą sanitarną) oraz płytek.

Zbyt kontrastowa kolorystyka małej łazienki może tylko spotęgować wrażenie ograniczonej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że należy od razu odrzucić ten pomysł. Niektóre odważne połączenia mogą być lepsze, jeśli tylko priorytetowym celem nie jest optyczne powiększanie łazienki.

    Na meblach w małych łazienkach warto też postawić elementy ozdobne (np. świece zapachowe) bądź rośliny. W przypadku pomieszczeń bez dostępu do światła dziennego mogą być to sztuczne kwiaty. Chociaż zabierają one trochę cennego miejsca, to dają wrażenie dobrego zagospodarowania łazienki. Są też znacznie atrakcyjniejszym widokiem niż pudełka z kosmetykami czy leżąca w nieładzie suszarka do włosów.

Czytaj również: